Google Çevrimdışı Ses Tanıma Sistemi Oluşturuyor

Google Çevrimdışı Ses Tanıma Sistemi Oluşturuyor

Google şuan kullanıcılarına hizmet veren sesli arama özelliğine ayrıca ek olarak çevrimdışı ses tanıma sistemi oluşturuyor.

Ses asistanı yazılımları ve ses tanıma uygulamalarını geliştirmeye devam eden Google, 11 Mart 2009’da kullanıcılarına sesli bir şekilde arama yapma olanağı sağlayan “Google Voice” özelliğinin kapsamını dahada geliştiriyor gibi gözüküyor.

Çevrimdışı Ses Tanıma sistemi olarak hizmet verecek olan özelliğin, mevcut sisteme 7 kat daha hızlı bir arama performansı sergilemesi amacı güdüyor.

Ayrıca diğer özellikleri  9to5Google tarafından aktarılan sürümün yalnızca yüzde 13.5 kelime hatası ile çalışması amaçlanıyor.

Dört çekirdekli 2,26 GHz işlemci ve 2GB RAM’e sahip Nexus 5 cihazı üzerinde test edilen sistem, mevcut Android Ses Tanıma Sistemi’nin sınırlı sayıdaki özelliklerine ek olarak daha ileri komutları sunucuya aktarabilmek, aramaların daha hatasız ve hızlı bir şekilde yapılmasını odağına alıyor.

Sistem, Youtube’da yer alan 3 milyon anonim sesinin (yaklaşık 2000 saat) net olmayan sürümleri üzerinden bir algoritma meydana getirdi.

Henüz bu bilgilerle sınırlı tutulan sistemin ne zaman kullanıcılara sunulacağı, hangi sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyacağının yakın bir zamanda açıklanacağı ifade edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Lost Password